News

19.12.2023

Tahma taaskasutamine aitab märgatavalt vähendada rehvide ökoloogilist jalajälge

Tahma taaskasutamine aitab märgatavalt vähendada rehvide ökoloogilist jalajälge 


Goodnews.ee, 17.12

Maailma kaks juhtivat rehvitootjat Bridgestone ja Michelin avaldasid ühist uuringut tutvustava valge raamatu, mille eesmärk on vähendada sõidukirehvide tootmise ökoloogilist jalajälge läbi rehvide koostisse kuuluva tahma (Carbon Black) taaskasutuse.
Ühisuuringule eelnes 2021. aasta novembris peetud rahvusvaheline tahma taaskasutamisele keskendunud konverents (Recovered Carbon Black Conference), mille tulemusel sündis 2022. aastal Bridgestone ja Michelini ühisalgatus tahma taaskasutamise suurendamiseks rehvitööstuses.
Kuigi hinnanguliselt jõuab igal aastal oma kasutusea lõpuni miljard rehvi (mille hulk võrdub 30 miljoni tonni materjaliga), pärineb vähem kui 1 protsent uute rehvide tootmisel kasutatavast tahmamaterjalist kasutatud rehvidest. Rehvitootjate uuringu kohaselt annab taaskasutatud tahma kasutamine võimaluse nii muuta rehvitööstus vähemsõltuvaks naftaproduktidest kui vähendada uute rehvide tootmisel CO2 heitkoguseid esmaste materjalide kasutamisega võrreldes kuni 85 protsenti.
Kuigi hinnanguliselt jõuab igal aastal oma kasutusea lõpuni miljard rehvi, pärineb vähem kui 1 protsent uute rehvide tootmisel kasutatavast tahmamaterjalist kasutatud rehvidest.
Bridgestone Europe’i kasutuselt kõrvaldatud rehvide ja ringmajanduse juht Marco Musaio sõnul on taaskasutatud tahma kasutamine uute rehvide tootmisel oluline osa ettevõtte 2050. aastaks seatud eesmärgi täitmisest, milleks on rehvide valmistamine 100-protsendiliselt jätkusuutlikest materjalidest.
“Üleminek lineaarselt väärtusahelalt ringmajandusele on oluline väljakutse, mis nõuab mõtteviisi muutust ja suuremat kohanemisvõimet. Bridgestone’i ja Michelini partnerluse eesmärk on edendada taastatud tahma kasutamise arendamist,” ütles Musaio. Michelini jätkusuutlike materjalide ja ringluse vanem asepresident Fabien Gaboriaud sõnul tähistab kulunud rehvide kasutamine toormaterjalina märkimisväärset edasiminekut. “See on osa meie suuremast püüdlusest, milleks on 2030. aastaks 40 protsendi ulatuses taaskasutatavate materjalide kasutamine,” ütles Gaboriaud.
Bridgestone’i ja Michelini partnerluse eesmärk on edendada taastatud tahma kasutamise arendamist.
Rehvide koostisest ligi poole moodustavad kummiühendid, mida kasutatakse rehvide põhja tegemiseks. Enam kui viiendiku koostisest moodustab carbon black (eesti keeles tahm, poolkoks, süsi), mis annab rehvile tugevuse ning kulumiskindluse. Carbon black on materjal, mida toodetakse tavaliselt mittetäielikul põlemisel fossiilsetest kütustest. Lisaks kasutatakse rehvides struktuuri tugevdavat metalli (16,5%) ning tekstiili (5,5%, sellest valmistatakse rehvi karkass). 7,5% rehvide koostisest moodustavad erinevad täiteained.
Rehvide struktuur peab olema väga vastupidav, kuna rehvid peavad vastu pidama nii suurtele kiirustele, temperatuuri kõikumistele kui hõõrdumisele. Rehvide tugev struktuur on ühtlasi peamine põhjus, miks on rehvide ümbertöötlemine kulukas ja ressurssinõudev.
Carbon black eraldatakse kasutatud rehvidest pürolüüsimise teel. Pürolüüsimisel lagundatakse purustatud rehvi fraktsioonid väikesteks molekulideks, mis vabastatakse gaasina. Selle tulemusena jääbki alles tahke süsiniku osa ehk tahm.
Bridgestone on maailma juhtiv rehvide ja kummitoodete tootja. Tokyos asuva peakontoriga ettevõte tegutseb enam kui 150 riigis ja annab tööd ligi 140 000 inimesele kogu maailmas.
Prantsusmaal Clermont-Ferrandis asuva peakorteriga juhtiv liikuvusettevõte Michelin Group on esindatud 170 riigis, ettevõttel on 123 600 töötajat ja 71 rehvitehast.

Latest news

10.07.2024
Reede ennelõunal kell 11.39 vajutati Kundas Tööstuse tänaval kollektiivselt iPadile. Selgus, et eraldi nuppu tehase käivitamiseks ei olegi, kõike juhitakse elektrooniliselt. See tähendas, et tööle hakkas rehvipurustusliin, mille võimsus on piisav, et hakkida graanuliteks kõik Eestis...
Read more »
06.06.2024
Kümnete tuhandete tonnide kasutuskõlbmatuks kulunud rehvide käitlemisel on lihtsad või keerulised valikud. Kui saadame need silma alt ära Indiasse, saab meie murest võõras ja kauge probleem. Kui muudame mürgise jäätme näiliselt ehitusmaterjaliks ja matame maanteede alla, oleme peitusemängu...
Read more »
23.05.2024
Rehvide taaskasutusorganisatsioon Estonian Tire Recycling (ETR) viis sel nädalal läbi keskkonnaaktsiooni, mille käigus koristati Raplamaal Mäeperes aastaid seisnud rehvihunnikud. Hinnanguliselt koguti kokku ja suunati käitlemisele 20000 vanarehvi.   Raplamaa...
Read more »
Show more